Şanzıman Servis & Onarım

Şanzıman Bakımı Neden Önemli?

Şanzıman Bakımı Yapılmazsa Yaşanabilecek Sorunlar

Dikkat edilmesi gereken hususların başında geliyor diyebiliriz. Bu tip şanzımanlar, manuel viteslerin dayandığı sıcaklıklara dayanamazlar. Halk arasında söylenen “Otomatik Viteste Yağ Değişimi Sık Olmaz” dense de kesinlikle Yanlış bir Söylemdir. Nasıl motor yağının kilometre ve gün olarak belli sınırları varsa şanzımanın Yağ Değişim Zamanı da vardır. Motor yağı eksildiği zaman zarara ve aşınmaya yol açıyorsa şanzımanda da öyledir. Periyodik bakımlarında mutlaka yağ seviyesi  uzmanlar tarafından kontrol ettirilmelidir.  Yağ değişimi, yağ tiplerine göre farklılık gösterse de, en fazla 70 BİN KM de bir yenilenmelidir.

Motorlu araçlarda şanzıman adı verilen vites kutusu, motor gücünü şafta ileten önemli bir parçardan biridir. Aracın iyi bir performans göstermesi için, hız arttırma  işlevi gören şanzımanın hatasız bir şekilde çalışıyor olması gerekmektedir..Otomatik vitesli araçların şanzımanları, manuel olanlara nazaran daha çok parça içerdiği için daha sık arıza cıkarabilir. Otomatik ya da düz vitesli de olsa, araçların şanzıman bakımı periyodik olarak yapılmalıdır. Aksi takdirde araçta arıza oluşması kaçınılmazdır. En sık rastlanan şanzıman sorunları ise şunlardır:

  • Şanzıman Yağ Seviyesi
  • Yanmış yada kirli yağ
  • Hasarlı Tork Dönüştürücü

Başak Oto Servis Güvencesi ile..

30 yılı aşkın sektörde olan Başak Oto Servis zeytinburnu Demirciler sitesinde hizmet vermektedir.Şanzıman Arızaları ve Onarımı için Servisimize Uğrayıp Bilgi Alabilirsiniz.