Fren Tamir & Servisi

Fren Balataları Hangi Sıklıkla Değiştirilmelidir?

Açıkçası fren balatalarının değiştirilmesi için belirli bir zaman aralığı  zorunluluğu yoktur. Çünkü her marka aracın özellikleri, kullanıldığı yol şartlarına göre, sürücünün araç kullanma alışkanlıkları vb. etkenler farklı olduğundan dolayı fren balatalarının değiştirilmesi için genel bir zaman aralığı verilmemektedir. Fakat yapılması gereken şey sıklıkla fren balatalarının kontrol ettirilmesidir. Profesyonel ekipler tarafından kontrolleri yapıldıktan sonra gönül rahatlığıyla aracınıza binebilirsiniz

Fren Hidroliği Hangi Zaman Aralığında Yenilenmelidir?

Fren hidroliğinin yenilenmesini araç üreticileri 1.5 ila 3.5 yıl arasında uygun görseler de işin uzmanları fren hidroliğinin her yıl yenilenmesi gerektiğini belirtmektedirler. Ayrıca fren hidroliği mutlaka işibilen profesyonel ekip tarafından yapılmalıdır. Aksi halde fren aksamı zarar görebilir ve bu durum araç güvenliğini tehlikeye sokabilir.

Fren Mesafesinin Uzamasının Sebepleri Nelerdir?

  • Lastik dişlerinin derinliğinin azalmış olabilir. Aşınmaya bağlı olarak artık tekerleklerin yol tutuşu azalmış olabilir. Bu yüzden fren mesafesi artar.
  • Lastik havası da fren mesafesini etkileyen bir faktörlerden biridir.
  • Balataların eskimesi veya bitmesi durumunda da fren mesafesi uzayabilir.
  • Mevsime uygun seçilmeyen lastikler fren mesafesini uzatabilir.
  • Fren ve debriyaja aynı anda basmak fren mesafesini kısaltırken, önce debriyaja sonra frene basmak fren mesafesini uzatacaktır.