Egzoz Araç Emisyonu

Egzoz Muayenesi Nedir?

Egzoz Muayenesi

Trafiğe çıkanbilen araçlardan salınım yapan egzoz çevre kirliliğine neden olabileceği gibi, daha fazla yakıt tüketmenize de sebep olabilir. Hem çevreyi hem de cebinizi korumak amacıyla yapılan düzenli ve zorunlu muayeneye ise egzoz gazı emisyon ölçümü adı verilmektedir.

Egzoz Gazı Ölçümü için Hangi Belgeler Gerekmektedir.

Araç muayene istasyonlarında ölçüm yaptırmak için ihtiyacınız olan belgeler aracınızın tescil belgesi ve T.C. kimlik numaranızı belirten nüfus cüzdanı, ehliyet ya da pasaport gibi resmi belgelerdir.

Egzoz Emisyon Ölçümü ile alakalı
bilmeniz gerekenler.

Egzoz sistemi üzerinde yer alan delik veya çatlakların kontrol edilmesi ve onarılması,bağlantı yerlerinin sağlamlığının kontrol edilmesi

Katalitik ve konvertör lü araçların konvertörlerinin sağlam durumda olması gerekmektedir.

Bu ve bunlara benzer merakanik sorunların servislerde kontrol edilmesi çok önemlidir.

Ölçüm sırasında yapılan kontroller:

    • Araçların yaşına uygun kullandıkları yakıt cinsi ve tipine göre yayması gereken egzoz deperleri
    • Araçların egzoz gazı salınım değerleri,benzinli araçlarda ise hem rölantide hem de yüksek devirlerde çalışırken ayrı ayrı ölçümlerin yapılması , dizel araçlarda ise tam gaz yapılmak suretiyle , ölçümün normal değerler içinde olup olmadığı kontol edilmesi.

Ölçüm Sonucu olumlu duruma geldiğinde ise :

    • Ölçüm sonucunda değerler istenilen sınırlar içindeyse araç, Egzoz gazı emisyon ölümü raporu almaya hak kazanmaktadır.

Ölçüm raporu olumsuz durumda ise :

    • Ölçüm sınırlar içinde değilse, bu duruma neden olan mekanik sorunlar giderilerek muayene tekrarına gelinmesi gerekmektedir. Ücretsiz muayene tekrar hakkı ise 30 gün içerisinde 2 kez muayene olmak hakkı vardır.

Profesyonel ekip ile Muayene ve Egzoz Emisyon Testi

Basak Oto BOSCH SERVIS Olarak tüm yıl boyunca genel muayene ve egzoz muayenesi yapmaktadır. Egzoz muayenesi her iki yılda bir düzenli bir şekilde yapılmadır. Yapılmadığı durumda hem çevreye zararı vardır hemde , hukuki işlemlerden dolayı cezai işlem söz konusudur.

Servisimiz egzoz muayenesi kontrolünü yapıp,yasal sınırlar içerisinde bu işlemleri düzenleyip gerekli evrakları araç sahibine teslim etmektedir. Eğitimli personellerimiz tarafından yapılmaktadır.Tespit edilen eksik veya onarım görmesi gereken tüm parçaları araç sahibi ile paylaşıp gönül rahatlığı ile resmi muayene randevusu alarak işlemlerini gerçekleştirmektedir.

Egzoz Muayenesi Nedir?

Egzoz Muayenesi
Trafiğe çıkanbilen araçlardan salınım yapan egzoz çevre kirliliğine neden olabileceği gibi, daha fazla yakıt tüketmenize de sebep olabilir. Hem çevreyi hem de cebinizi korumak amacıyla yapılan düzenli ve zorunlu muayeneye ise egzoz gazı emisyon ölçümü adı verilmektedir..

Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Yapılmadığında Ne Olur?
Ölçüm yaptırmadığınız durumda trafik polisi tarafında çevirmeye girdiğinizde aracınız ağır kusurlu olarak görülmekte ve ağır cezalar ödemek durumunda kalabilirsiniz. Bu durum ile karşılaşmamak için her 2 yılda bir TÜVTÜRK ARAÇ MUAYENE İSTASYONLARINDA kontrol ettirmek durumundasınız.

Egzoz Gazı Ölçümü için Hangi Belgeler Gerekmektedir.
Araç muayene istasyonlarında ölçüm yaptırmak için ihtiyacınız olan belgeler aracınızın tescil belgesi ve T.C. kimlik numaranızı belirten nüfus cüzdanı, ehliyet ya da pasaport gibi resmi belgelerdir..